Важливо  

Читайте також  Рекламні матеріали  

Основні поняття економіки  

Як влаштований алгоритмічний трейдинг

Як влаштований алгоритмічний трейдинг

PDFДрукE-mail

Торгівля на біржі з допомогою роботів, які відстежують динаміку ринків швидше людей, давно вже перестала вважатися серед трейдерів чимось екстраординарним. Деякі роботи генерують їх власникам гігантську прибуток, але збої в роботі алгоритмів можуть призвести розробників до банкрутства. Останнім часом біржі, перевантажені запитами від алгоритмів, намагаються ввести для них спеціальні податки. Про те, як влаштовані біржові роботи і чому вони не можуть працювати без людини, розповів керуючий партнер United Traders Дмитро Білоусов.

Як можна для читачів, які не знайомі зі специфікою біржової торгівлі, описати робота-трейдера?

Дмитро Білоусов: Це, напевно, найголовніша проблема - легко описати роботів не вийде. Робот - це не якась річ, яку можна купити, поставити вдома, приходити вечорами, годувати, як «Тамагочі», після роботи і чекати, що він буде гроші заробляти. Якщо говорити зовсім просто, це виглядає приблизно так: робот отримує якісь елементарні біржові дані, якимось чином їх обробляє і на підставі цього приймають рішення, купувати або продавати.

Тобто, по суті, - це просто алгоритм?

Алгоритм - це те, як ми обробляємо дані. Він може бути простим, складним, може представляти собою зовсім різні речі. Це може бути програма, яка виконує просту задачу: два плюс два - значить, купуємо, два плюс один - продаємо. А може бути величезна команда програмістів, математиків, фізиків, гігантські сервера, суперкомп'ютери, які отримують ті ж самі дані, але прокручують їх по-своєму і на підставі цього складного аналізу приймають рішення.

Тобто робот сам приймає рішення? Або йому допомагає людина?

Рішення, природно, приймає алгоритм, але на підставі того, як його побудували люди.

А може робот вчитися на помилках?

В принципі, так. Робот може підлаштовуватися під якісь стадії ринку. Якщо змінюється тип даних, він до цього готовий. Він розуміє, що якщо одного разу замість два плюс два прийшло два плюс півтора, значить тепер завжди буде приходити два плюс півтора.

Програмісти теж можуть вносити корективи по ходу дії?

Так.

Тобто це не закрита програма?

Програмісти завжди вносять якісь корективи. Можлива і більш складна структура: сьогодні, припустимо, робот торгує на підставі накопиченого досвіду і статистики, отторговал - отримали результати. Вночі ми запускаємо інший алгоритм, який аналізує торгівлю першого. На підставі отриманих результатів, вже грошових, він вносить якісь корективи, нові параметри, і на їх підставі ми торгуємо наступний день.

Дмитро Білоусов
Дмитро Білоусов
Фото прес-служби United Traders

Припустимо, я захотів створити свого біржового робота. Хто мені потрібен: математики, розробники, програмісти?

Неправильно задаватися метою зробити робота, тому що між «робота» і «торгувати на біржі і заробляти» немає абсолютно ніякої різниці, це одне завдання. Все починається з бажання заробляти гроші на біржі. З часом починаєш розуміти, що відсутність робота заважає заробляти стільки, скільки це можливо. Людина, яка буде цим займатися, у першу чергу, повинен розбиратися в біржі, ринках, фінансах. Потім треба шукати програмістів.

А якого рівня освіта має бути для такої роботи?

Щоб просто написати робота, який теоретично може заробляти в більшості стадій ринку, не рахуючи період низької ліквідності в кризу, спеціальної освіти не потрібно. Сьогодні існує купа софту, який може використовувати будь-яка людина, знайомий з комп'ютером. Щоб розробити щось надконкурентне, потрібно мати гігантський досвід в програмуванні і знати математику.

На якому рівні?

Найвищому - Нобелівська премія.

Але не у всіх же трейдерів є Нобелівські премії...

Мабуть. У нас працюють хлопці, які закінчили РЕШ або які займалися онлайн-іграми типу Lineage. Двоє наших програмістів були авторами самого великого російського сервера по цій грі.

Зараз у ЗМІ склався вкрай позитивний образ біржових роботів - вони виграють конкурси трейдерів, їх власники розповідають про надзвичайних станах. А чи можна за допомогою робота розоритися?

Можна. Я про це розповім далі, а спочатку прокоментую конкурси. Крім складних стратегій, є ще стратегії, які з точки зору алгоритму гранично прості. Наприклад, є класичний арбітраж: коли в Росії якась папір пішла вгору, ми купуємо її ж, але в Лондоні. Все дуже просто, але в силу того, що багато хто розуміє цю логіку, потрібно бути швидше за інших. Відповідно, конкуренція в такому випадку переміщається у бік технологій. Виграє той, у кого більш швидкий канал зв'язку, обробка сигналу, операційна система і так далі. Питання йде буквально на мікро - і наносекунди.

Knight Capital до недавнього часу вважалася найбільшою трейдинговою фірмою в США, вона створювала до 17,3 відсотка від усього обсягу торгів на Nyse і 16,9 відсотка на Nasdaq. У серпні 2012 року у компанії стався збій, який призвів до збитків у 440 мільйонів доларів. В результаті Knight Capital змушена була терміново шукати кошти для продовження діяльності. У грудні стало відомо, що компанію придбав її конкурент Getco.

Так от, для таких простих стратегій прибутковість може виходити величезною. Але такі стратегії не можуть працювати з великими грошима. Тому що якщо в секунду здійснювати величезну кількість угод на мільярд доларів, то очевидно, що на такі великі суми за такий короткий час контрагентів ми не знайдемо. Виникає проблема ліквідності. Відповідно, алгоритми такі є, але вони штучні - більше грошей заробити не можна. Але на обивателя такий рівень прибутковості впливають найсильнішим чином - виникає відчуття, що все це дуже легко і прибутково.

Тепер з приводу того, чи можна розоритися. Теоретично у всіх алгоритмах повинна бути система ризик-менеджменту, крім того, за ними завжди стежить людина. І все ж іноді навіть дуже серйозні компанії стикаються з проблемами. Пам'ятайте, наприклад, гучну історію з Knight Capital, яка втратила 400 мільйонів доларів за пару годин, при тому що це було близько двох - або трирічної їх виручки?

Це була помилка чи це був неправильно створений алгоритм?

Ні, це алгоритм, який працював і працює правильно, але збитки сталися в той день, коли була введена нова система виконання ордерів для клієнтів, вони отримали можливість формувати ціни трохи краще. Алгоритм Knight Capital з якоїсь причини був до цього не готовий і почав купувати-продавати зі збитком для себе в один цент.

А наскільки ймовірно повторення ситуації 2010 року, коли Dow Jones обвалився на тисячу пунктів? Кажуть, що це сталося з вини роботів.

Flash-crash - ситуація, що склалася на американському фондовому ринку 6 травня 2010 року. Тоді за кілька хвилин індекс Dow Jones несподівано для більшості трейдерів впав на дев'ять відсотків, але потім відразу ж відновив свої позиції. Точні причини обвалу досі не встановлено, відомо лише, що відбулося різке вимивання ліквідності з ринку, в результаті якого акції окремих компаній знецінилися буквально до нуля. Почасти цьому сприяли роботи, які в незвичній для себе ситуації тимчасово призупинили торги.

За великим рахунком, зараз немає жодного зрозумілого пояснення Flash crash, який тоді відбувся - яким чином і чиї алгоритми зійшли з розуму. Я уявляю собі це так. Теоретично Flash crash - це ситуація, яку можна створити штучно. На одному інструменті для цього потрібно зовсім небагато грошей, а щоб влаштувати таке на всьому американському ринку, грошей потрібно трохи більше - мільярд, два мільярди.

Тобто роботи здатні маніпулювати?

Так само, як і люди. Просто з використанням програмних засобів це робити простіше. Наприклад, робот посилає на один з біржових серверів величезна кількість ордерів, цей сервер просто не справляється з таким потоком, відповідно, люди через нього торгувати не можуть. Інший сервер вільний, але половину гравців з ринку відсікли - можна робити що завгодно. Або, скажімо, є алгоритми, які вимірюють активність торгівлі і на підставі цього приймають рішення. Якщо ми штучно створимо якусь кількість заявок або угод, ми вплинемо на рішення інших алгоритмів і трейдерів.

Тому, скажімо, Московська біржа йде на обмеження алгоритмічної торгівлі, так? Адже теоретично їй повинно бути вигідно велику кількість угод...

Так, тому що крім «хороших» роботів є ще ось такі «погані» - які можуть маніпулювати, завантажувати сервера, впливати на роботу хороших роботів, трейдерів, які заробляють на середньострокових рухах на підставі фундаментальних аналізів. Таких роботів потрібно обмежувати, в тому числі і законодавчо.

Роботи змінили уявлення про трейдері - раніше це був божевільний людина з купою телефонів навколо, який вигукує ціни; зараз - це математик, програміст.

Не зовсім так. Роботи замінили тільки маркетмейкерів, які сиділи в ямах (майданчик для трейдерів - прим. «Ленты.ру»), - у таких, як в кіно показують. Алгоритми витіснили представників клірингових фірм, брокерів, інвест-компаній, які підтримували ліквідність. Але є на біржі і зовсім інша робота - наприклад, для тих, хто торгує середньостроково, довгостроково. Там люди працюють нарівні з роботами, вони також конкурентні.

Роботи замінили не той пласт трейдерів та інвесторів, які в першу чергу впливають на ринок. Сильний ріст, сильне кризове падіння - роботи цього не роблять, вони тільки працюють на всіх цих рухах. Відповідно, емоції на біржі залишилися все ті ж, ринки рухаються абсолютно так само - завдяки інвесторам. Роботи реально не створюють великих рухів, їх як і раніше роблять банки і їх клієнти.

Ви працюєте в конкурентному середовищі. Чи можуть ваші конкуренти подивитися на те, як торгує ваш робот, обчислити з цього ваш алгоритм і використовувати його самі?

Іноді так, але не завжди. Ось, скажімо, якщо є проста стратегія - всі знають, як вона працює, але от чомусь у нас виходить краще. Значить, є якась фішка, причому вона найчастіше не ринкова - наприклад, ми можемо використовувати золоті кабелі замість мідних. Це можна дізнатися за допомогою шпигунства, але це не алгоритмічні переваги.

Наскільки поширений шпигунство у вашій справі?

Шпигунство неймовірно розвинений, так само, як і таємність. Найчастіше компанії взагалі намагаються «не світитися» - ні офісу, ні контакту із зовнішнім середовищем, нічого немає.

А у вас є якісь захисту? Ось, наприклад, до вас прийшов трейдер, дізнався якийсь алгоритм, що перейшов в іншу компанію. І що далі? Можна алгоритм запатентувати?

У нас немає патентів в силу того, що ми в Росії. Але в США та інших країнах - це нормальна практика. Ні один наш співробітник, крім мене, не володіє всім обсягом інформації. Це і не потрібно, кожен займається своєю справою. Ті ж, хто має доступ до інформації має цінність, мотивовані часткою в прибутку. Вони можуть піти тільки з особистої образи і в збиток собі.

Якщо є шпигунство, значить є і угоди. Можна купити якийсь алгоритм на ринку?

Ну, правильніше говорити не алгоритм, швидше, а секрет. А от купувати алгоритм без підтримки програмістів і розробників практично не має сенсу. Тобто сьогодні він працює, завтра - перестане. Робот не може заробляти без свого творця. Так і продавців немає: якщо алгоритм працює, набагато простіше залучити інвесторів, ніж продати його за кінцеву суму грошей.

А який термін життя алгоритму?

Тут правильніше говорити про те, що в стратегій є цикли. Стратегія, для якої актуальні історичні дані за місяць, буде працювати без змін один-два-три місяці. Якщо ж стратегія відтестована протягом трьох-п'яти років і працює зараз, швидше за все, буде працювати ще як мінімум стільки ж. Стратегії відрізняються по частоті здійснення угод, по довжині циклу. До того ж у них різна прибутковість: чим менше цикл стратегії, тим більша прибутковість. Якщо стратегія перестає працювати, її потрібно або оптимізувати, пристосувати до ринку, або відмовитися від неї, і зайнятися новою.

Можна оцінити обсяг ринку, який формується роботами?

Можна. В принципі, 50 відсотків угод на біржі може робитися з високочастотними алгоритмами, тобто з маркет-мейкерами. Але на ринку є ще і професійні спекулянти, ручні гравці, вони відбирають частку в алгоритмів. Таким чином, близько 30 відсотків усіх угод на всіх ринках припадає на частку алгоритмів.

Але цей відсоток буде збільшуватися надалі?

Ні, він не може перевищити 50 відсотків , бо роботи один з одним торгувати не будуть ніколи. Адже якщо роботи торгують один з одним, то як тільки хтось з них починає втрачати гроші, він закінчує торгівлю, перебудовується.

Чи може компанія, що працює з роботами, обіцяти якщо не якийсь фіксований дохід, то хоча б гарантувати збитки не більше, ніж у 5-10-15 відсотків?

В принципі, будь-який, абсолютно будь-який фонд може втратити всі гроші відразу. Чому? Тому що відбуваються кожен раз ситуації, які в історії ніколи не відбувалися, скажімо, як той же Flash crash. Ніхто не очікував, що таке може статися, а якісь хлопці придумали і, на мій погляд, проманіпулювали ринком. Якщо говорити конкретно про наш хедж-фонді Kvadrat, він може в момент втратити більше 10 відсотків тільки в тому випадку, якщо протягом 15 хвилин відбудуться події подібні банкрутства Ощадбанку і «Газпрому». Теоретично можливо, практично - важко уявити.

При цьому правильно я розумію, що прибутковість роботів поступово падає - просто в силу конкуренції?

Коли одна людина створює 50 відсотків обсягу на ринку, безумовно, можна говорити про те, що він самий дохідний. Якщо таких людей двоє, значить, їх прибутковість падає. При цьому вони, як правило, використовують ті ж гроші - тобто, якщо один чоловік торгував 50 відсотків об'єму, прийшов ще один - грошей стало в два рази більше, але з ринку грошей було вилучено стільки ж, прибутковість впала. У професійних гравців прибутковість постійно знижується. Вона може вирости лише в разі якого-небудь чергового кризи або буму.

Текст російською мовою читайте тут.

© 2022 - Економічні новини
   
| Четвер, 11. Серпня 2022 || Економічні новини |