Важливо  

Читайте також  Рекламні матеріали  

Основні поняття економіки  

До кінця року ціни на продукти у РФ можуть вирости на 10-14%

До кінця року ціни на продукти у РФ можуть вирости на 10-14%

PDFДрукE-mail

Неврожайне літо привело до підвищення цін на продукти у РФНеврожайне літо привело до підвищення цін на продукти у РФ. Про те, яка буде їх динаміка, в ефірі "Ранку Росії" міркували виконавчий директор аналітичного центру Андрій Сизов і виконавчий директор Асоціації компаній роздрібної торгівлі Ілля Белоновський.

Зростання цін на зерно і муку, який вже є, не позначиться безпосередньо на роздрібних цінах, вважає Андрій Сизов, оскільки вартість товару на полиці складається не тільки з ціни зерна. Він чекає істотного прискорення продовольчої інфляції - за підсумками року на 10-14%. "Ми просто завалені вимогами постачальників підняти закупівельні ціни, - говорить Ілля Белоновський. - Причому, це відбувається і відносно продуктів харчування, виробництво яких залежить від аномальних погодних умов, і тих продуктів, які ніякого відношення до цього не мають".

"Ми категорично проти підняття цін, зберігаємо роздрібні ціни на тому ж рівні і приймаємо підвищення цін тільки в тій ситуації, коли ми не можемо замінити товар аналогами, і виникає загроза порожніх полиць. Ми говоримо про те, що готові розірвати співпрацю з постачальником, якщо він піднімає ціни на 20, 30, 40%", - говорить він.

Але дрібному роздрібу постачальник зможе нав'язати високі ціни, і різниця між торговими мережами і малими крапками, швидше за все, збільшуватиметься, сказав експерт.

Нагадаємо, найбільші рітейлери стали одержувати перші листи від постачальників з приводу підвищення цін на окремі товари (крупи, рослинне масло, хліб і молочну продукцію) ще у середині липня – зокрема, такі листи прийшли в Х5 Retail Group. Залежно від групи товарів йдеться про підвищення цін в діапазоні від 3% до більш ніж 100%.

Мережа "Діксі" почала одержувати повідомлення про підвищення закупівельних цін на 5-20%. Йдеться про крупи, рис, сухофрукти і молочну продукцію.

Постачальники Metro Cash & Carry пропонують підвищити ціни на 10-30%.

Найбільш жорстку позицію зайняв "Сьомий континент". Одержавши на початку серпня прайс-листи від деяких контрагентів з підвищенням цін більш ніж на 50%, мережа просто відмовилася з ними працювати. З 2 серпня рітейлер припинив постачання за завищеною ціною гречки, муки і хліба, пізніше відмовився поставляти в свої магазини молочну продукцію компаній Danone і "Юнімілк".

Виробники в свою чергу обіцяють подальше подорожчання продуктів, динаміка якого проясниться в кінці серпня - початку вересня. Контрагенти мереж дивуються: підвищення цін не їх особисте бажання. Так, виробники хліба кивають на те, що стрімко дорожчають зерно і мука. Компанії запевняють, що вимушені працювати навіть собі у збиток, оскільки купують муку за новими цінами, а хліб ще продають по старих.

Вартість муки з початку літа до середини серпня збільшилася майже вдвічі - з 6-7 рублів за 1 кг до 13 рублів.

Схожа ситуація і з крупами. Гречка в грудні 2009 року в опті коштувала 13 рублів за 1 кг, зараз вже 40 рублів. Дорожчають і макарони низького цінового сегменту - в середньому на 25-30%. Регіональні макаронні компанії, відмовляючись перекладати витрати, що ростуть, на споживача, зовсім зупиняють виробництво в очікуванні стабілізації ринку.

Різке зростання цін вже звернуло на себе увагу властей і антимонопольного відомства. Так, у п'ятницю московське управління ФАС заявило про порушення справи за ознаками порушення закону "Про захист конкуренції" відносно трьох хлібозаводів: номер 22, 24 і 28. Узгоджені дії виробників привели до зростання цін на ринку хлібобулочних виробів в середньому на 20%, з'ясувало відомство. Управління ФАС зараз перевіряє хлібозаводи по всій Росії.

Щоб хліб не подорожчав, Федеральна антимонопольна служба пропонує пригадати дореволюційний досвід - зернову біржу. Експерти, правда, нагадують, що на існуючій Національній товарній біржі, торгуючій ф'ючерсами на зерно, торги зараз не проводяться через напружену ситуації на ринку у зв'язку із засухою.

© 2022 - Економічні новини
   
| Середа, 17. Серпня 2022 || Економічні новини |