Важливо  

Читайте також  Рекламні матеріали  

Основні поняття економіки  

Юань проти долара

Юань проти долара

PDFДрукE-mail

Долар - цитадель американського капіталу і економічної могутності Америки. Останні десять років йому неодноразово пророкували швидкий кінець, особливо в час кризи. На етапі гарячкової діяльності «великої двадцятки» навіть всерйоз обговорювалося питання створення світової резервної валюти на базі депозитарних розписок МВФ, тобто СДР, але, як завжди, толком ні про що не домовилися, і всі ці спроби «канули в Лету». Зараз про них вже ніхто не згадує. Тим не менш, побоювання за долю долара знову починають множитися, хоча економічна форма Америки вже знову цілком спортивна, а друкарський верстат ФРС послідовно знижує оберти. Причина цього - поява на обрії реального конкурента долара. Китайський юань стрімко зміцнює свої позиції в світовій торгівлі.

Стрімкий наступ юаня

Однією з центральних завдань реформ, позначених на Третьому пленумі ЦК Компартії Китаю в листопаді 2013 року, є прискорення процесу досягнення конвертованості юаня. Важлива роль у цьому відводиться Шанхайській зоні вільної торгівлі, де допускається відкриття рахунків як в юанях, так і в іноземних валютах. З початку цього року ряд банків, у тому числі «Стэндарт Чартерд», «Сітібанк» і Ейч-Ес-Бі-Сі, і китайські банки, зокрема, Шанхайський банк розвитку «Пудун», через свої представництва в Шанхайській ЗВТ надають послуги за операціями в юанях. У лютому Центробанк Китаю схвалив також в цій зоні проведення платіжними системами міжнародних операцій, деномінованих в юанях. У списку операторів, що отримали дозвіл на такі транзакції, значаться: AllinPay, 99Bill, ChinaPay, Orient Electronic Payment і Shengpay. В середині червня Китай схвалив проведення прямих торгів між юанем і британським фунтом стерлінгів, який поряд з доларом США, японської єни, новозеландським і австралійськими доларами, почав торгуватися в Шанхаї.

Не менш активними темпами йде просування юаня і в інших країнах. У квітні Народний банк Китаю в межах лише одного тижня підписав меморандуми про створення системи розрахунків в юанях з Банком Англії і Німецьким федеральним банком, що висуває дві найбільші фінансові майданчики Європи - Лондона і Франкфурта-на-Майні - як офшорних юаневих розрахункових центрів. Ще раніше офшорними центрами китайської валюти стали Гонконг, Сінгапур і Тайвань. Китай уклав угоди про валютний своп як мінімум з 20 центральними банками інших країн, включаючи національні банки Японії, Південної Кореї, Таїланду, Нової Зеландії, Аргентини та Малайзії, а також з Європейським центральним банком.

Експерти HSBC вказують, що підвищення ролі китайської валюти в світі буде проходити в три етапи: спочатку юань повинен стати світової валютою, потім інвестиційної і, нарешті, світової резервної. Вже зараз активно створюються ринки інвестиційних продуктів в китайській валюті: акцій, облігацій, біржових інвестиційних фондів, короткострокових фінансових інструментів.

Процес відбувається досить стрімко. На кінець минулого року Deutsche Bank оцінював середньоденний оборот юанями в $3,5-4 млрд., тобто він зріс за рік більш ніж у три рази. Не менш вражаючим є стрибок у використанні юаня як засобу платежу. За даними SWIFT, в лютому 2014 року китайська валюта займає 7-е місце з часткою ринку в 1,39%, в той час як в 2012 році вона займала лише 20-е місце.

З початку 2013 року спостерігається потужне зростання ринку опціонів в юанях. Щоденний оборот торгів валютними опціонами до кінця 2013 року склав $7 млрд. тобто за останні 3 роки щорічний ріст склав 780%. Більш того, по обороту ринок юаня перевершив навіть традиційно великі опціонні ринки корейської війни, малайзійського ринггіта і тайванського долара, ставши найбільш торговани опціонним ринком в Азії.

В якості резервної валюти позиції юаня також стрімко посилюються. У банку Standard Chartered зазначають, що як мінімум 40 центральних банків з метою диверсифікації резервів вже зробили вкладення в юань або готуються до цього. Зростає роль юаня і як засобу вкладень. Приміром, якщо вклади в юанях в банківській системі Гонконгу в 2008 році становили лише 1% від усіх вкладів, то зараз вже 12%. Значні перспективи розширення міжнародної торгівлі в юанях в Китаї пов'язують з просуванням проекту економічної смуги Шовкового шляху, який покликаний сприяти «процесам фінансування прямих інвестицій, створення офшорних ринків валютних свопів і юанів». Передбачається, що цей процес «може піти двома шляхами: по-перше, активно сприяти розрахунків в юанях у сфері енергетики; по-друге, розширювати і збільшувати частку китайських інвестицій і кредитів в економічній смузі Шовкового шляху» (куди входить і Центральна Азія). Так вважає заступник директора-розпорядника Міжнародного валютного інституту Народного університету Китаю Ту Юнхун.

© 2023 - Економічні новини
   
| Субота, 04. Лютого 2023 || Економічні новини |